Európai oktatási programhoz csatlakozott iskolánk. A sikeresen működő, korszerű és hatékony történelmi ismeret- és személyiségfejlesztő programban 13 ország több százezer fiatalja és pedagógusa vesz részt!
Iskolánk idén első alkalommal csatlakozott a Szembenézés Alapítvány “Krókusz Projekt – Virággal az erőszak ellen” projektjéhez, ami a Holocaust Education Ireland és a Szembenézés Alapítvány projektje, az ELTE PPK Neveléstudományi Intézet és a Magyarországi Reformpedagógiai Egyesület támogatásával, az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg.
A Monori Jászai Mari Általános Iskola a programhoz való csatlakozással emlékezik az előítéletekkel kezdődő népirtások sok millió – köztük a holokauszt 1,5 millió gyermekáldozatára.
Projektindító tevékenységünk: Iskolánk 8. évfolyamos tanulói a krókusz virágok elültetésével emlékeztek az áldozatokra. Emlékeztetnek az áldozatokra! A Krókusz Projekt az elültetett virágokról kapta a nevét. A vészkorszakban a zsidók ruháján kötelezően viselt csillagra emlékeztető alakjával és sárga színével az előítéletre, a kirekesztésre utal, a tavasz hírnökeként a remény, az elfogadás, az élet szimbóluma.
A Krókusz tehát olyan projekt, amely nem csak méltón emlékezik- főként a Holokauszt gyermekáldozataira,- hanem a holnapra is tekint!– A programban a holnap lehetőségét látjuk.
Muníciót szeretnénk adni a fiataloknak ahhoz, hogy a jövőben megelőzzük a kirekesztést, intézményünk szűkebb közösségében érdemben tegyünk ellene! A projekt lehetőséget ad a fiataloknak arra, hogy könnyebben ismerjék föl a káros előítéleteket – akár saját magukban is –, és föl tudjanak lépni ellenük a maguk és mások védelmében. (előadások, órakeretbe ágyazott ismeretterjesztés- élménypedagógiai módszerek, filmek, filmelemzés, kiállítás, önálló munkák:témafeldolgozás…)
Amikor pedig a virágok kinyílnak, azt hirdetik: egymást tisztelve, előítélet nélkül élni jó!
A projekt jól illeszkedik az iskolánkban már megalakult zaklatás elleni, bullying programunkhoz!
A NAT-hoz is illeszkedő kezdeményezés az élménypedagógia eszközeit alkalmazza, a résztvevő diákok bevonására és önálló cselekvésre inspirálja őket. Növeli történelmi tudásukat és érzékenységüket, nyitottságukat; alkalmazkodóbbá, elfogadóbbá teszi őket mások, és önmaguk iránt is.
A résztvevő intézményekkel, szervezetekkel közösen szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy a fiatalok megértsék az ok- okozati összefüggéseket. Szeretnénk, ha együttműködésünk hozzájárulna ahhoz, hogy a résztvevők felfedezzék és értelmezni tudják a történelem és saját életük közötti kapcsolatot, továbbá, ha ez a felismerés aktív cselekvésre késztetné őket. Szeretnénk, ha olyan ismeretekre tennének szert, amely segít számukra felismerni az előítéleteket (saját magukban is) és segít fellépni ellene saját maguk és társaik védelmében. Az áldozatok előtti főhajtás abban áll, hogy nő annak esélye, hogy a résztvevők ne jussanak az egykori kortársaik sorsára, és ne váljanak potenciális elkövetővé sem. A mai fiatalok soha ne váljanak az előítélet áldozataivá, ne legyenek kirekesztettek, üldözöttek!
Készülünk januárra, a holokauszt nemzetközi emléknapra, és az áprilisi magyarországi áldozatok emléknapjára:
– Októberben jelentkeztünk a Szembenézés Alapítvány “Krókusz Projekt – Virággal az erőszak ellen” projektjéhez.
– November elején intézményünk, mint minden pályázó iskola, megkapta a krókusz virághagymákat.
– November 14-én közös virágültetést szerveztünk a nyolcadikos évfolyam diákjaival. A hagymákat az iskola udvarán ültettük el közösen.
– November 14-én: A virághagymák ültetése után a Krókusz projektről előadást tartottunk a 8. évfolyamos diákoknak. Fő téma: ELŐITÉLET. KIREKESZTÉS napjainkban.
–További intézményi project programokról, tevékenységekről, – melyben a 8. évfolyamos tanulók produktívan részt vesznek – rendszeresen tájékoztatást adunk. Legközelebb a holokauszt nemzetközi emléknapján, január 27-én.
HOGY NE CSAK EMLÉKEZZÜNK, HANEM TANULJUNK IS A MÚLT HIBÁIBÓL!
Virágültetés: