Szeptemberben a nyolcadik osztállyal látogatást tettünk a Fiumei Úti Sírkertben. A hetedik évfolyam végén megbeszéltük, hogy a következő iskolaévet híres költőink sírjainak a felkutatásával kezdjük. A délután folyamán vonatra ültünk és meg sem álltunk úticélunkig. Az idő kedvezett nekünk, igazi forró, szinte augusztust idéző nyári napunk volt.
Amint átsétáltunk a temető kapuin, térképet ragadtunk -vagy éppen mobilapplikációt- és izgalmakkal nekiláttunk a sírok felkutatásának. Elsőként az Apponyi- hintó megtekintése következett, majd amint egyre beljebb értünk a temetőben, megpillantottuk Ady Endre sírját, akitől nem messze a magyar próza megteremtője, Jókai Mór nyugszik. Őket számtalan költő követte, mint például Babits Mihály, Radnóti Miklós és kedvese Gyarmati Fanni. Utunk további részében Móricz Zsigmond és nem utolsó sorban Kosztolányi Dezső sírját is felleltük. Megpihentünk a monumentális Deák – mauzóleum lépcsőin és természetesen leróttük tiszteletünket iskolánk névadója, Jászai Mari sírja előtt is.
A diákok kiselőadásokkal emlékeztek meg a felkutatott költők sírjainál. Olyan érdekességeket hallhattunk, amelyekkel a tankönyvekben nem találkozhatunk. Tanulóink lelkiismeretesen felkészültek, amit öröm volt hallgatni, átélni. Sajnos az idő hiánya miatt minden kijelölt költő sírhelyét nem volt lehetőségünk felkutatni, de így sok új ismerettel gyarapodtunk.
A nyughelyek keresése közben temérdek híres sportoló, színművész, építész és rendező sírját is megtekintettük, mint például Andy Vajna filmproducerét. A síremlékek jelentős része elismert építészek, szobrászok alkotása, így volt mit megcsodálnunk, ráadásul a temető a gazdag növényvilágával arborétumnak is beillik.
A szeptemberi meleg és a sok séta miatt a nap végére kellemesen elfáradtunk. A kora esti órákban érkeztünk haza. Örömmel nyugtáztuk, hogy megérte nyakunkba venni a mintegy 56 hektáron elterülő temetőt. Igaz, csak töredék részét sikerült bejárnunk, de egy életre szóló emlékkel gazdagodtunk. Azokról a költőkről, akiknek sírhelyét nem sikerül felkeresnünk, az iskolában emlékeztünk meg.
Horváth Csery Olívia, magyar tanár