„Most rúgjon a sarkad szikrát Égesd el a világ piszkát Aki bírja, kipirosul Még a csúf is kicsinosul!”
(Nagy László)
Idén február 1-jén tizedik alkalommal rendeztük meg hagyományos újévköszöntő táncházunkat, amely immár hatodik alkalommal moldvai csángó zenére történt.
Hogy miért éppen moldvaira, arra könnyű választ találni: iskolánk hajdani szülői közösségétől jött az első ötlet tíz évvel ezelőtt, hogy rendezzünk táncházat itt az iskolában, ezért meghívták a moldvai zenét kiválóan játszó Berka együttest muzsikálni, táncot tanítani pedig a moldvai származású Gyurka Fábiánt, aki kitűnő hangulatot teremtett kedves, mosolygós egyéniségével és vidám csujogtatásaival. A moldvai csángók archaikus, különleges hangzású furulyamuzsikájára táncolt körtáncai alkalmasak arra, hogy a körbe az is beálljon, aki egy páros táncba nem szívesen, vagy egyáltalán nem állna be. S a körnek, a kézfogásnak összetartó, mágikus ereje van.
Az elmúlt tíz év alatt járt nálunk a Berkán kívül Hargitai-Halászi Lehel zenész barátaival, a Téka együttes, Szalonna és bandája, valamint a Kalapos Folk Band, mely kétszer húzta még a talpalávalót Farkas Zoli és bandája néven. (Nekik külön köszönet azért, hogy az iskolai/városi műsorainkban, színházi darabjainkban is magas színvonalon közreműködtek.)
Gyurka Fábiánon kívül táncot tanítottak: Tündik Tamás és tanítványai, Onodi Attila és Onodiné Csécsi Katalin, Szente János és Takács Katalin, Sándor Ildikó, valamint Erdei Gabriella és Hargitai-Halászi Lehel. Ez utóbbiaknak köszönhetően az idei hangulat is szívet-lelket melengető volt.
Jó volt látni a közel hatvan gyereket vidáman együtt játszani, kacagni, táncolni. Kiváló táncpedagógus vezette a táncokat Erdei Gabi személyében, Lehel pedig kimagasló pedagógiai érzékkel csábította be a gyerekeket a játékokba. Milyen jó volna, ha iskolánk tanulói közül is egyre többen bekapcsolódnának ebbe a forgatagba, hiszen ezt a programot is értük szervezzük, fizetjük: iskolánk tanulói létszámából kb. mindössze hét százalék vett részt, ők azonban szemmel láthatólag és a visszajelzések alapján is nagyon jól érezték magukat. Kérem a kedves szülőket és kollegáimat, a jövőben segítsenek megnövelni ezt a részvételi arányt!
„Én is nyitok arany torkot Mint a rigó, úgy rikoltok Csapkodom a nyári zöldet Átnyilazok eget, földet És akit én megtalálok Pántolok rá aranypántot Úgy szeretem, úgy szorítom Én sohase szomorítom.”
(Nagy László)
Köszönöm mindenkinek, aki eljött, hogy jelenlétével is emelte a rendezvény színvonalát. Felmerült bennem a kérdés: vajon van-e szükség ilyen gyér érdeklődés mellett (még a néptáncos gyerekek közül is alig jött el valaki) a XI. alkalomra jövőre? Hiszem, hogy igen, mert saját kultúránk: népdalaink, népzenénk, gyerekjátékaink, táncaink, népmeséink olyan értéket képviselnek, ami a világon egyedülálló! Kár lenne ezzel a jövő nemzedéket nem megismertetni!
Külön köszönöm:
-az ISZSZ támogatását és Endrődiné Molnár Krisztina gondos szervezőmunkáját;
-a lelkes szülői gárdának: az Endrődi, Kiss, Turi és Vetró házaspárnak, Bajáriné Katinak, Sartner Évának, valamint tanulóinknak: Nagy Kálminak és Vetró Marcinak szorgoskodásukat a büfében és a sok segítséget.
– a „büfés”gyermekeknek, hogy még éjszaka is fáradhatatlanul kivették részüket a pakolásból, takarításból a felnőtt táncház befejeztével.
Köszönöm:
-a két igazgatóhelyettesnek: Németh Ildikónak és Pintér Juditnak, valamint Csáki György karbantartónak, hogy mindenben számíthattam rájuk.
-kollegáimnak: Klein Juditnak , Skultéti Ágnesnek és Tóth Zsoltnak, hogy kimagaslóan megszervezték osztályukban a fenti programot.
-Gallainé Krizsanics Ágnesnek és Fizl-Bajnóczy Olgának a lebonyolításhoz nyújtott segítséget.
-a Lukácsy és Csuzi Pincészet nagylelkű felajánlását!
-a szülők önzetlen segítségét, hogy szendvicseikkel, süteményeikkel és italfelajánlásaikkal hozzájárultak a büfé sikerességéhez (1.a: Fehér Réka, 1.a/3.a: Kövesiék, 2.a: File Anett, +kókuszgolyó, 2.a/3.a/8.a: Kissék, 3.a: Szakács Zoé, 2.b/4.b: Pánczélék, 3.a/4.a/7.a: Turiék, 3.a/6.a/8.a: Vetróék, 4.a/7.a: Tóthék, 4.b: Kacsándi Kolos, +dobozos sütemény, 2.a/4.b: Jánosovitsék, 2.b/4.b: Pánczélék, 5.b Demkó Fanni, 5.b/8.a: Lukácsyék, 8.a, Erdély János karbantartó, Tóth Zsolt tanár úr, Tóthné Magdika) .
(Kérem, ha véletlenül kimaradt valaki a felsorolásból, feltétlenül jelezzék!)
-a szülőknek, hogy elkísérték gyermekeiket a táncházba.
-a Borzsák Endre Hagyományőrző Egyesület lelkes tagjainak, hogy felnőtt táncházunknak értelmet adtak.
-a JAG-nak a hangosításhoz nyújtott segítséget.
S végül, de nem utolsó sorban, hálásan köszönöm:
-a tánctanárnak: Erdei Gabinak a tánctanítást,
-és a zenészeknek: Hargitai-Halászi Lehelnek, Donkó Marcsinak, Donkó Monikának és Balogh Nándornak, hogy egész este biztosították számunkra a színvonalas talpalávalót!
Találkozzunk jövőre még többen egy vidám újévköszöntő táncházban!
Mindenkit szeretettel várunk újra az iskola aulájába!
Bukai Tiborné Ildikó