2019.május 8-11. között iskolánk 51 hetedikes diákja a Vajdaságban járt. A négy napos tanulmányútra az Emberi Erőforrások Minisztériuma által kiírt Határtalanul! Programkeretében sikerült eljutnunk.
Nagy örömmel indultunk útnak, abban a tudatban, hogy az egykori Magyarország elcsatolt területein maradt történelmi emlékeket, földrajzi szépségeket megcsodálhatjuk és megismerkedhetünk egy magyar iskolás csoporttal.
Első nap Szabadkán jártunk, ahol megkoszorúztuk Mátyás király szobrát, megnéztük a Városháza szecessziós épületét. Csodálkozva láttuk, hogy a magyar címer 99 éve lekapart maradványai még mindig ott virítanak a frissen felújított épületen. Jártunk egy temetőben, ahol mit sem sejtve letelepedtünk a fűbe. Majd kiderült, hogy lábunk alatt van egy tömegsír, ahol rengeteg ártatlan magyar földi maradványai porladnak. Megrendülve énekeltük el a magyar Himnuszt.
Egy lovas kalandparkban kipróbáltuk, mennyire állnánk meg a helyünket lóháton és vajon, a portyázó magyarok nyilai ma meddig suhannának.
Másnap a Nándorfehérvári diadal helyszínén jártunk, éreztük, mennyire embert próbáló küzdelemben aratott diadalt Hunyadi János és milyen szomorú, hogy ma egy szobrot sem láthatunk róla ott, egyedül egy nagykövet, melyen mindig van piros-fehér-zöld szalagos koszorú.
Harmadnap Óbecsén jártunk. Az itteni zsilipet Eiffel tervezte, ugyanúgy, mint a budapesti Nyugati pályaudvart. Szenttamáson két nyolcadikos osztályban magyar órán vettünk részt. A tanárok megismertettek bennünket az ottani diákokkal. Örömmel láttuk, hogy a közösségi média használata előny a további kapcsolattartás során. A Thanemlékházban érdekes fizikai kísérleteket végeztünk. Olyan volt, mintha a Csodák Palotájban jártunk volna.
Végül Zentán megcsodáltuk a Városháza tornyában látható kiállítást. Itt is tanújelét láthattuk a magyar leleményességnek, a győzelem a törökök felett hősies és lehengerlő volt. A toronyból pedig csodálatos kilátás tárult elénk.
Szállásunkon minden este vetélkedővel zártuk a napot, ahol kiderült, ki figyelt napközben. Szívet melengető érzés volt látni, hogy a testközelbe hozott történelem, földrajz és állampolgári ismeretek mennyire nagymértékbenmegmaradnak a diákok memóriájában.
Hisszük, hogy ez tanulmányút nem csak tanulmányi szempontból volt jelentős a Jászais diákok számára. Bízunk abban, hogy az egymásra odafigyelés és együttműködés, a testközelben megszerezett történelmi és földrajzi tudás egy picit jobb emberré teszi kamaszainkat, elgondolkodnak a világ menetén és kritikusan gondolkodnak majd a körülöttünk történő eseményekről.
Csuziné Szőnyi Anikó